شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 09:29 منتشر شده در مورخ: 1401/06/23 شناسه خبر: 1897108
دانا گزارش می‌دهد؛

جای خالی عقابها بر شانه سینما

جای خالی عقابها بر شانه سینما
وقتی صحبت از پرفروش ترین فیلم سینمای ایران می شود اگر معیار این انتخاب تعداد تماشاگرانی باشد که این فیلم را بر پرده سینما دیده اند، به نظر می رسد تا سال ها هیچ فیلمی نتواند به گرد پای «عقابها»ی خاچیکیان برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این روزها به بهانه روز سینما از دریچه های مختلفی به این هنر جادویی فوکوس می شود و خاطرات خوش و تلخ سینمای ایران با گزارش ها، گفتگوها و یادداشت هایی در رسانه ها مرور می شود.

همیشه برای مخاطبان سینما آمار پرفروش ترین ها از جذابیت های خاصی برخوردار بوده به نحوی که برخی تماشاگران بر اساس همین آمارها ترغیب می شوند تا به تماشای فیلم بنشینند و برای آن بلیت تهیه کنند.

در حال حاظر از فیلم سینمایی طنز و کمدی «انفرادی» به کارگردانی سید مسعود اطیابی به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران یاد می کنند؛ فیلمی که ابتدای اردیبهشت ماه امسال اکران خود را در سینماهای کشور آغاز کرده و همچنان بر پرده سینماها قرار دارد و تا لحظه نگارش این متن بیش از ۶۵ میلیارد و ۱۳۴ میلیون تومان فروش داشته و دو میلیون نفر تماشاگر برای دیدن ان بلیت تهیه کرده اند.

سینمایی «انفرادی» به نویسندگی حمزه صالحی و تهیه کنندگی ابراهیم عامریان که در سال ۹۸ ساخته شده بود، بنا بر صلاحدید سازندگان و به دلیل کرونا، امسال راهی اکذان سینماها شد؛ فیلمی با بازی رضا عطاران، مهدی هاشمی، احمد مهران فر، برزو ارجمند، شقایق دهقان، سیروس همتی و برخی دیگر از بازیگران طنز سینمای ایران و در روزهایی که تماشاگران کمتر به سینما می روند، با استقبال آنها مواجه شده است.

در خلاصه داستان این فیلم کمدی آمده است:« یک شرکت مالی و اعتباری اعلام ورشکستگی می کند و همین باعث می شود کسانی که در این موسسه سرمایه گذاری کرده اند، با اعتراض جلوی این موسسه تجمع کنند. این اتفاقات باعث می‌شود که سه نفر از همین بدهکاران به نام‌های امیر، بهرام و جواد با بازی مهدی هاشمی، احمد مهران فر و رضا عطاران که همگی بی خانمان هستند، با همدیگر رفیق و هم مسیر شوند.»

البته اساسا آمار فروش فیلم ها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و اینکه فیلمی لقب پرفروش ترین فیلم سینمای ایران را کسب کند، عوامل مختلفی در آن دخیل هستند؛ از قیمت بلیت فیلم در آن سال، تعداد تماشاگران یک فیلم تا بحث اکران نخست و اکران های فیلم در سال های متوالی و حتی فروش فیلم در کشورهای مختلف که به میزان فروش نهایی فیلم کمک خواهد کرد.

فیلم سینمایی «انفرادی» به لطف بلیت ۴۵ هزارتومانی و صرفا با دو میلیون تماشاگر این عنوان را بدست آورده و اگر معیار ما برای «پرفروش ترین فیلم سینما» تعداد مخاطبان آن باشد، فیلمی مانند «اخراجی ها۲» که در نوروز ۸۸ بر پرده سینماها رفته با بیش از ۵ میلیون مخاطب اگر امسال و به جای «انفرادی» به نمایش در می آمد، آن هم با میانگین بلیت ۳۰ هزارتومانی بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان می فروخت.

گاها برخی فیلم ها در تعداد سال های متوالی و به دلیل استقبال تماشاگران بر روی پرده اکران و سالن های سینما باقی می ماندند؛ به عنوان مثال فیلم سینمایی «عقاب ها» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان و با بازی به یاد ماندنی سعید راد و جمشید هاشم پور که اکران نخست خود را در سال ۱۳۶۴ اغاز کرد به دلیل استقبال تماشاگران از این فیلم، تا سال ۱۳۸۵ نیز به بلیط فروشی حود ادامه داده است و یا فیلم «کانی مانگا» به کارگردانی سیف الله داد که در سال ۱۳۶۶ اکران خود را آغاز کرد، به مدت ۱۵ سال به اکران خود ادامه داده است.

با این تفاسیر اگر تعداد تماشاگران را معیار واقعی تری برای لقب «پرفروش ترین فیلم سینما» در نظر بگیریم، فیلم سینمایی «عقاب ها» با ۸.۶ میلیون نفر بیننده به عنوان پربیننده ترین فیلم دهه ۶۰، فیلم افعی با ۶.۳ میلیون نفر بیننده به عنوان پربیننده ترین فیلم دهه ۷۰، فیلم «اخراجی ها ۲» با ۵.۳ میلیون نفر بیننده به عنوان پربیننده ترین فیلم دهه ۸۰ و در آخر فیلم «هزارپا» با ۴.۲ میلیون نفر بیننده به عنوان پربیننده ترین فیلم دهه ۹۰ جزء فیلم های رکورد دار سینمای ایران به شمار می آیند.

بیشتر بخوانید؛

انفرادی؛ پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد

«دینامیت» و «اخراجی‌ها ۲» رکورد داران گیشه

https://newznewsroom.dana.ir/news/1897108.html/share
ارسال نظر
نظرات